MSB İle Satışlarınızı 100x Katlayın

Customer Relationship Management (CRM), işletmelerin müşterileriyle olan tüm etkileşimlerini yönetebilmelerini sağlayan bir yazılım sistemidir. Müşteri ilişkilerini analiz etmek, iyileştirmek ve etkili bir şekilde yönetebilmek için ihtiyaç duyabileceğiniz bu yazılım sistemi, müşteri verilerini toplayabilmenizi sağlar. Bu sayede müşteri ilişkilerini çözüm odaklı bir hale getirebilir ve müşterilerinizle olan etkileşiminizi güçlendirebilirsiniz. Sizler de CRM pazarlama hizmetinden yararlanarak, iş performansınızı ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

Messenger-Based Sales (MSB) ile tüm konuşmalarınızı (WhatsApp, Instagram ve Facebook Mesaj, Web sitesi online chat, Mail) CRM üzerinden gerçekleştirdiğinizde leadlerin ve müşteri kayıtlarının takibini yapabilecek ve bunlardan hangilerinde satış potansiyeli var ise otomasyonlar ile satışlarınızı arttırabilirsiniz.

nedir?

CRM Neden Gereklidir?

CRM sistemi genellikle satış ekipleri ile ilişkilendirilse de, sunulan çözümler pazarlama, ticaret ve servis gibi birçok alanda önemli bir etkiye sahiptir. Satış sürecinin dışında da birçok getirisi bulunan bu sistem sayesinde müşterilerle ilgili detaylı analizler gerçekleştirebilen şirketler, yeni ürünlerini doğru zamanlamayla, uygun şekilde ve doğru fiyatlarla müşterilere sunabilirler. Geliştirme ekiplerinin ürün hizmet kalitesini artırabilmesine olanak tanıyan CRM, aynı zamanda servis ekiplerinin sorunları hızlı bir şekilde çözebilmesine imkan verir.

Müşterilerin işletme ile yaşadıkları deneyimleri göz önünde bulundurarak satın alma kararı vermeleri, müşteri ilişkilerinin etkili bir şekilde yönetilmesi gerekliliğini ortaya koyar. Hedef kitlenin, müşteri ihtiyaçlarının ve geçmişteki etkileşimlerin doğru bir şekilde analiz edilebilmesi gelecekte kurulacak etkileşimlerin nasıl yönetilebileceği hakkında bilgi sahibi olunmasını kolaylaştırır. CRM kurulumu hizmeti alarak sizler de müşteri deneyimini iyileştirebilmek için e-posta, fiziksel mağazalar, çağrı merkezleri, mobil satış, pazarlama ve reklamcılık kaynaklarından elde edilen verilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Müşteri hassasiyetine önem veren ve güçlü bir etkileşim kurulmasını destekleyen CRM, müşteri kazanımı ve var olan müşteri deneyimlerinin iyileştirilmesi için çözüm stratejileri üretir. CRM sistemi müşteri bilgileri, satın alma, hizmet talebi, şirket temsilcisi ilişkileri gibi verileri toplayarak analiz eder. Sistem ayrıca kullanıcıların bu verilere erişebilmesini sağlayan bir arayüze de sahiptir. CRM hizmeti komisyon modelleri, bölge segmentasyonu, ürün inovasyonu, satış tahminleri ve kampanya tasarımı gerçekleştirebilmenize yardımcı olur. Böylelikle sizler de müşterilerinizle sağlam ilişkiler kurabilir, satış kârını artırmak için çeşitli stratejiler geliştirmenize destek olan verilere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Business to business (B2B) müşteri ilişkileri yönetim sistemi ise birden fazla alıcının dahil olduğu bir sistemdir. Satış temsilcileri için otomatikleştirilmiş bir Workflow akış yönetimi sunan bu sistem, müşteri davranışını verilere dayalı olarak tahmin edebilmenize ve finansal sonuçları öngörebilmenize katkıda bulunur. Bu sistemden yararlanmak rakip firmalara karşı izleyeceğiniz stratejilerde öne geçebilmenize imkan tanır.

Hangi CRM Uygulamalarında Hizmet Veriyoruz?

Aşağıdaki üç CRM uygulamasında hizmet vermekteyiz. Müşterilerimizin bu üç CRM programlarından birini kullanmaları bizlere pazarlama otomasyonlarının kurulumunda kolaylık sağlamaktadır.

amoCRM’de Europe, Middle East & Africa ve Türkiye partner sayfamızı görüntülemek için tıklayın.

CRM Partner Uygulamalar
Size Özel
İndirimli fiyatlar ile bu hizmetimiz hakkında detaylı fiyat teklifi almak için bize ulaşın.

CRM Hizmetinin Özellikleri Nelerdir?

CRM yazılım sistemi, verilerinizin depolandığı diğer sistemlerle entegre olabilen, kolay bir kullanıma sahiptir. Müşterilerinizi ve potansiyel müşterileriniz hakkındaki birçok bilgiye sahip olmanıza yardımcı olan bu sistemden yararlanabilmeniz için entegrasyon son derece önemlidir. CRM hizmeti almak istiyorsanız entegrasyonun doğru bir şekilde sağlandığından emin olmalısınız. Aksi halde elde edilen veriler güvenilir olmaz. Müşteri ilişkileri yönetim sistemleri yapay zeka sayesinde güçlü analitikler sunar. Geçmişteki müşteri bilgilerini sunmasının yanı sıra etkili ürün yapılandırmalarına yönlendirebilen bu sistemler, yazılım çözümleriyle güçlü bir kullanım analitiği sunma özelliğine de sahiptir.

CRM hizmetinden yararlanmayı tercih ederseniz satış planlaması, kota tahminleri ve bölge yönetimi hakkında veriler elde edebilir, bu sayede değerli anlaşmaları gözden kaçırmadan strateji oluşturabilirsiniz. Öngörülen satışlar hakkında bilgi sahibi olmak, farklı satış bölgelerindeki kaynakları etkili bir şekilde yönetebilmenize ve pazarlama kampanyaları planlamanıza yardımcı olur. Böylelikle stratejileriniz sonucunda geri dönüş sağlayıp sağlayamadığınızı ve kaynaklarınızı nasıl tahsis etmeniz gerektiğini görebilirsiniz.

Müşteri ilişkileri yönetiminin başarısı, müşteri ilişkileri hakkındaki verilerinize ve bu verileri nasıl kullandığınıza bağlı olarak belirlenir. Veri entegrasyonunun başarısız olması, müşteri ilişkileri yönetiminin olumsuz sonuçlarla karşılaşmasına neden olabilir. Bunu engellemek için sizler de CRM hizmetinden yararlanabilir, müşteri verilerinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde elde ederek stratejilerinizi bu veriler ışığında gerçekleştirebilirsiniz.

CRM sistemi müşterilerinizin abonelik ve yenileme işlemlerini otomatikleştirebileceğiniz bir çözüm sunar. Sözleşme süresi dolan müşterilere yenileme bildirimlerinin gönderilmesinin yanı sıra satış ekibine müşterilerle yenilemeler hakkında doğru zamanda iletişim kurabilecekleri hatırlatıcılar gönderme gibi özellikler de CRM sisteminin özellikleri arasında yer alır. Sizler de CRM hizmetinden faydalanarak müşteri ilişkilerinizin takibini ve denetimini en iyi şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Yapay zeka etkileşimli CRM sistemleri makine öğrenimi ile birlikte analitiklerinizin doğru sonuçlar vermesini sağlar. Marka deneyimini optimize edebilme imkanı sunan yapay zeka, satış, pazarlama ve hizmet gibi alanlarda müşteri verilerini değerlendirebilmenizi sağlar. Markaların hedef kitleleri ile kurdukları iletişime müşteri alışkanlıkları hakkındaki verilerin entegrasyonunu sağlayan Chatbots pazarlama stratejileri, CRM hizmetinin dijital bir kullanıcı deneyimine dönüşmesine olanak tanıyor. Sizler de CRM hizmetinden yararlanarak, web sitenizin ziyaretçilerinize sunduğunuz ürün ve hizmetler ile ilgili yaşadığı deneyimler hakkında bilgi sahibi olabilir, müşterilerinizin ihtiyaçları hakkında çözümler üretebilmenize destek veren bir sanal asistana sahip olabilirsiniz.

Ölçülebilir bir geri dönüşümü olan CRM sistemi, performansınızı artırmanızda etkili olabilecek birçok unsuru takip edebilmenize olanak sağlar. Etkili bir müşteri ilişkileri yönetimi sayesinde kurumsal süreçleri, müşteri algısını, stratejik uyumu ve performansınızı değerlendiren ölçümleri inceleyerek stratejik amaçlarınızı belirleyebilirsiniz. Yalnızca mevcut müşterilerin değil, potansiyel müşterilerin profili hakkında bilgi sahibi olabilmenizi sağlayan CRM hizmeti ile sizler de verilere dayalı performans analizi elde edebilirsiniz.

Bu hizmetimizle ilgili bazı blog içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Neden Joykek?

Yenilikçi
Yenilikleri ve güncellemeleri takip ederek markanıza uygun reklam modellerini sizlere sunuyoruz.
Profesyonel
Alanında uzman ekip ve tutkulu liderler ile işimizi en iyi şekilde teslim etmeye odaklanıyor ve mutlu müşteriler biriktiriyoruz.
Eylem Odaklı
Stratejik düşüncelerimizi teste tabi tutuyoruz. Başarıları ölçmek için akıllı hedefler ve ölçümler kullanıyoruz.
Neden Joykek?