Farklı Satış Kanalları ve İşbirlik Sistemleri

Pazarlama alanında sıklıkla karşılaşılan affiliate marketing, satış ve pazarlama ortaklığına dayalı sistemler arasında yer alır. Kişilerin ya da kuruluşların gerçekleştirebildiği pazarlama hizmetlerinden olan affiliate marketing hizmeti, ürün ya da web sitesinin reklam hizmeti üzerinden komisyon elde ederek kazanç sağladığı bir sistemdir.

Bazı durumlarda affiliate pazarlama CPA’i diğer reklam kanallarına göre çok daha düşük çıkmaktadır. Örneğin, 200 TL’ye ürün satıyorsunuz diyelim. Google reklamlarından gelen satışların CPA (Cost Per Acquisition veya Cost Per Result veya Cost Per Sale) 50 TL olduğunu varsayalım aynı zamanda affiliate ağında %15 komisyon ile çalışıyorsanız burada ki CPA ise 30 TL olacaktır. Dolayısıyla affiliate pazarlamanın CPA’i Google’dan daha az olacaktır. 

Affiliate Pazarlama Hizmeti
nedir?

Affiliate Pazarlama Nasıl Çalışır?

Affiliate marketing sisteminde üç farklı taraf söz konusudur. Satıcılar temel olarak ürünü satışa sunan ve satışı gerçekleştiren kişileri ve kuruluşları kapsar. Ortakların sattığı ürünler üzerinden gelir elde ederek kar payını ortak ile paylaşan taraf satıcıdır.

Ortaklar, sunulan ürünü tüketicilere pazarlamak için sosyal medya, pazarlama kanalları ya da web sitesinden yararlanan taraflardır. Satış ortakları arasında yer alarak ürün pazarlama hizmetini gerçekleştirirken birden fazla kitleye hitap etmeyi ya da özel bir kitleye yönelik pazarlama hizmeti sunmayı tercih edebilirsiniz.

Ortakların satışını desteklediği ürünleri satın alan tüketiciler ise affiliate marketing sisteminin bir diğer tarafıdır. Affiliate marketing sistemi yalnızca pazarlama taktiğinin satışa dönüşmesi anlamına gelmez, üretici ve ortak arasında yapılan anlaşmaya bağlı olarak farklılıklar gösterebilir. Bu hizmeti kullanırken anlaşmanız olan kuruluşların talepleri doğrultusunda tıklanma üzerinden de gelir elde edebilirsiniz. Tıklama başına ödeme yöntemi, satış ortağı olduğunuz web sitesine getirdiğiniz ziyaretçi trafiği üzerinden kazanç sağlamanızı ifade eder.

Tıklama başına ödeme ile kazanç sağlamanın dışında tüketicilerin web sitesine üye olarak, dosya indirme ve form doldurma gibi işlemler yapmaları potansiyel tüketici statüsüne sahip olmalarını sağlar. Bu durum affiliate marketing anlaşması yaptığınız kuruluşlar ya da kişiler tarafından olası satış olarak değerlendirilebilir, bu sayede gelirinizi artırabilirsiniz.

Affiliate Pazarlama Ağları Nelerdir?

Türkiye’de en çok affiliate marketing hizmetini kullanan sektör genelde e-ticarettir. Affiliate ağına katılan platformlar ise genellikle,

  • Blog web siteleri
  • Mobil uygulamalar
  • Cashback ve kupon siteleri
  • Ürün karşılaştırma siteleri ve uygulamaları
  • Fenomen platformları

Affiliate pazarlamadan yararlanabilmek için web sitenizin aylık trafik sayısının veya mobil uygulamanızın kullanıcı sayısının yüksek olması ve bilindik bir marka olmanız size avantaj sağlayacaktır.

Affiliate Marketing Yöntemleri Nelerdir?

Blog sayfaları, affiliate marketing çalışmalarında son derece etkilidir. Hedef kitlenize uygun olabilecek blog sayfaları hazırlayarak, satışında ortak olduğunuz ürün veya hizmetlerin başarılı bir tanıtımını yapabilirsiniz. Blogların yanı sıra sosyal medya da satış ortaklarının çalışmalar yaptığı alanlardandır. Sosyal medya reklamları ürün tanıtımı için oldukça yararlı bir seçenek oluşturur. Sosyal medyadaki takipçiler ile paylaşılan reklam linkleri sayesinde satışlardan gelir elde edebilirsiniz.

İnternet reklamları, hedef kitleye ulaşabilmeyi kolaylaştıran seçeneklerdendir. İçeriklerinize bağlantılar koymak, hedeflediğiniz kitlenin ürünlere veya hizmetlere daha kolay ulaşabilmesini sağlar. Profesyonel SEO çalışmalarından yararlanarak, içeriklerinizin optimize edilmesini mümkün kılabilir, web sitenizin arama motorlarındaki görünürlüğünü artırabilirsiniz.

İş birliği çalışmaları, satış ortaklığında başarılı olmanızı kolaylaştıran etkenlerdendir. Yoğun trafik alan web sitelerinde ürünleri veya hizmetleri geniş bir kitleye tanıtabilirsiniz. Bağlamsal kuruluş bağlantıları ve bannerlar aracılığı ile kazancınızı yükseltebilirsiniz. Doğru adımları takip edebilmek için affiliate pazarlama hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Bu hizmetimizle ilgili bazı blog içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Neden Joykek?

Yenilikçi
Yenilikleri ve güncellemeleri takip ederek markanıza uygun reklam modellerini sizlere sunuyoruz.
Profesyonel
Alanında uzman ekip ve tutkulu liderler ile işimizi en iyi şekilde teslim etmeye odaklanıyor ve mutlu müşteriler biriktiriyoruz.
Eylem Odaklı
Stratejik düşüncelerimizi teste tabi tutuyoruz. Başarıları ölçmek için akıllı hedefler ve ölçümler kullanıyoruz.
Neden Joykek?