En Etkili İçerik Nasıl Yazılır ve SEO’da Başarılı Olması Nasıl Sağlanır?

SEO Faydalı Etkili İçerik Nasıl Yazılır

En Etkili İçerik Nasıl Yazılır ve SEO’da Başarılı Olması Nasıl Sağlanır?

Yazmış olduğunuz içeriğinizin başarısını nasıl ölçersiniz? Hangi ölçütler ile değerlendirebilirsiniz? Bu sene yapılmış olan araştırmalara göre bir anket düzenlemesi yapıldı. Bu anket düzenlemesinin sonucunda ise %76’lık bir kesim organik trafiğin etkili olduğunu düşünüyor.

İçerik yazımına başlamadan önce uygulamanız gereken SEO hedeflemeleri bulunmaktadır. Bu SEO hedeflemeleri göz önünde bulundurularak bir içerik yazdığınız takdirde başarıyı zamanla yakalayabilirsiniz. Peki içerik yazımına başlamadan önce nelere dikkat edilmeli?

  •   Öncelikle kim için ve ne için içerik oluşturduğunuza karar vererek bir içerik oluşturun. Hedef kitleniz için yazmış olduğunuz içerik yeterli mi? İstenilen sorulara cevap verecek nitelikte mi? Bu kriterlere dikkat ederek içeriğinizi yazarsanız değerli bir içerik oluşturmuş olacaksınız.
  •     SEO çalışmaları zamanla ve uzun vadede iyi sonuçlar almanıza yararlı olacaktır. Temeli sağlam olan bir SEO çalışması ile gerçekten uzun vadeli sonuçlara ulaşabilirsiniz.
  •   İçerikleriniz için yeni bir kitleye sahip olabilmeniz her zaman mümkün. Yeni kitlelerin merakını ve ilgisini çekebilmek adına yazmış olduğunuz içeriklerin gerçekten kullanıcının aramış olduğu soruların cevabını taşıyacak nitelikte olması gerekmektedir. Bu tarzda yazılmış olan bir içeriğin tadından yenmez.

SEO odaklı yazınızı ve hedef kitlenizi değerli bir hale getirmek için size yol gösterecek adımlar;

SEO İçin Yazılan İçerik Neye Yarar?

SEO için yazılmış olan bir içerik kullanıcıların dikkatini çekecek ilk yerdir. Dolayısıyla kullanıcı doğru bilgilere ulaşmak için arama yapmak istiyor. Sizin içerikleriniz ise bu doğru aramalara uyacak şekilde ve sorulara cevap verecek nitelikte olmalıdır. Yazmış olduğunuz içerikte kullanıcıların aramalarında ön plana çıkabilmek için anahtar kelime analizleri yapıp içeriklerinizde bulundurmalısınız.

Bazı teknik SEO stratejileri uygulayarak içeriğinizi güçlü hale getirebilirsiniz. İçeriğinizi ne kadar iyi optimize ederseniz arama botları o kadar ilgili ve alakalı sonuçlar ile kullanıcıyı içeriğiniz ile buluşturur. Güçlü ve sağlam SEO stratejileri hedef kitlenizin büyümesine neden olabilir. Reklam vermeden en etkili bir şekilde uzun vadede başarıyı yakalayabilirsiniz. Ama unutmayın bunun için biraz sabır gerekiyor.

İçeriğinizi yazmadan önce bir kelime araştırması yapmanızı öneriyoruz. Bu yapacağınız kelime araştırmaları içeriğiniz için kullanacağınız anahtar kelimelerdir. İçeriğinizi beslemek gibi de düşünebilirsiniz. Siz içeriğinizi ne kadar alakalı ve ilgili anahtar kelimeler ile beslerseniz google arama motoru da sizi o kadar ödüllendirecektir.

Peki Bu Anahtar Kelimeler Nasıl Seçilir?

İçeriğinizi bir sürü anahtar kelime ile beslemek kulağa doğru gibi gelse de aslında oldukça yanlış bir adım ve hata başlangıcıdır. Karışık ve boğucu bir görüntüye sebebiyet verebilirsiniz. Seçeceğiniz anahtar kelimeniz yan birincil anahtar kelimeniz, yazmış olduğunuz içeriğinizin odak kelimesi olmalıdır. İçeriğinizin temeli için yapmanız gereken SEO çalışması aşağıda ki görüntü de yer almaktadır;

En Etkili İçerik Nasıl Yazılır ve SEO’da Başarılı Olması Nasıl Sağlanır?

Yukarıda görmüş olduğunuz görsel size adım adım içerik oluşturulmasında ne gibi yol izlemeniz gerekiyor ondan bahsediyor. Bu adımlara sizde dikkat ederek içeriğinizin temellerini atmaya başlayın.

İçeriğiniz için kullanacağınız anahtar kelimelerin aranma hacimleri de oldukça önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor. SEMrush (ya da benzeri) gibi servisleri kullanarak kelimelerin arama hacimlerini ölçebilirsiniz. Google Anahtar Kelime Planlayıcısından da bu kelimelerin aranma hacimlerini bulabilirsiniz. (Sadece Google üzerinde) Hacimleri yüksek olan anahtar kelimeler oldukça revaçtadır. Anahtar kelime seçiminde bir diğer dikkat etmeniz gereken konu ise hacimleri düşük olan kelimelere de bakmak. Bazen hacmi düşük olan bir anahtar kelime yaptığınız işe göre, sektörel olarak hacim artışı gösterebilir. 

Ek Anahtar Kelime Tercihi Nasıl Yapılır?

Seçeceğiniz ek anahtar kelimeniz tam anlamıyla odak anahtar kelimeniz ile yakından ilişkili olmalıdır. İçerik içinde anlam bütünlüğünü bozmayacak ve eklendiği zaman değişik bir anlam yaratmayacak kıvamda bir kelime olmalıdır. Bu sayede seçeceğiniz ek anahtar kelime, odak kelimesinin de beslenmesine yardımcı olacaktır.

Bunun yanı sıra bir diğer önemli husus ise, içerik yazmadan önce konu araştırması yapmaktır. İçeriğinizi yazmadan önce bilmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Öncelikle sizin hedef kitleniz kim? Bunu bilmeniz gerekiyor. Belirlediğiniz hedef kitleniz için önemli unsurlar nelerdir? Kullanıcılarınızın sorduğu sorulara karşı çözümsel yaklaşımların planını yapmaya başlamanız gerekecektir. Bu planlamadan sonra yukarıda bahsetmiş olduğumuz adımları uygulayarak içeriğinizi oluşturabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x